Dijital çağın gereklerine uygun olarak turizm ve turist davranışları da yön değiştirdi. Akıllı telefon ve tablet mecraları için hazırlanan interaktif uygulamalarla turistler rahatlıkla gezebiliyor ve doyurucu bilgiye ulaşabiliyorlar.

Modern dünyada hemen her yetişkinin vazgeçilmez cihazlarından biri olan akıllı telefon, tablet gibi cihazlara özel olarak tasarlanmış ve kodlanmış yazılımlara “Mobil Uygulama” denmektedir. Mobil uygulama, mobil sitelerden tamamen farklıdır ve kullanılacak olan cihaza göre tasarlanmakta, kodlanmaktadır. Örneğin; uygulamalar Iphone, Ipad gibi cihazlar için IOS tabanlı olarak geliştirilirken, Samsung, HTC gibi cihazlar için Android tabanlı olarak geliştirilmektedir. Günümüzün en önemli yön bulma ve bilgi alma kaynağı olan mobil uygulamalar ile kentimizin turizm değerleri daha ulaşılabilir kılınacaktır. IOS ve Android işletim sistemli telefon ve tabletlerde kentin turizm türleri, konaklama, yeme içme tesisleri gibi tüm turizm paydaşları kolaylıkla bulunacaktır. Mobil uygulama, alışveriş ve tüm ziyaret noktalarına kolay ulaşım için “radar” özelliği barındıracaktır. Kullanıcı cihazını yukarı kaldırdığında yakınındaki tüm ilgili mekanları filtreleyerek görebilecektir.

NEDEN MOBİL UYGULAMA?

2013 verilerine göre; 500 milyondan fazla kullanıcısı olan IOS tabanlı cihazlardan bugüne kadar 40 milyardan fazla mobil uygulama indirildiği bilinmektedir. Ayrıca Android marketten de 25 milyar mobil uygulama indirilmiştir. Her iki platform da hedef kitle anlamında ciddi bir potansiyel barındırmaktadır ve bu potansiyel her geçen gün artmaktadır. Tanıtım bütçeniz hangi miktarda olursa olsun, toplam 1 milyardan fazla kullanıcıya ulaşmanın en kolay ve ekonomik yolu mobil uygulamalardır. Bu platformlar günümüzde en temel kurumsal ihtiyaçlardandır.

NASIL MOBİL UYGULAMA?

Geliştirilmiş kent rehberi şeklinde tasarlanan uygulama kent turizm portalıyla entegre çalışmakta ve yapılan veri girişleri her iki platformda da otomatik olarak güncellenmektedir. Kolay anlaşılır, kullanıcı dostu bir kurgu ve tasarımla kentin değerleri vurgulanmakta aynı zamanda multifonksiyonel yapıyla yeni bir mecra oluşturulmaktadır. Turistlerin kendi tur programlarını oluşturması, etkinlik bildirim alarm sistemi, fiyata ve beğeniye göre filtreleme, indirimli tur kampanya bildirimi gibi özelliklerle uygulama kişiselleştirmeye açık olmaktadır.

RADAR

Artırılmış gerçeklik özelliğiyle, kullanıcı bulunduğu konumun yakınındaki tercih noktalarına anında ulaşabilecektir. Filtreleme seçeneğiyle restoran, tarihi yerler, gezilecek yerler, hastaneler, polis merkezleri, oteller görüntülenebilecektir. 

YEME / İÇME

Kullanıcı yeme, içme mekanlarını filtreleme olanağına sahip olacaktır. Restoranların türüne, puanına ve fiyat aralığına göre sıralanabileceği uygulama, ilgili mekâna navigasyonla yönlendirme de yapacaktır. Kullanıcılara yorum ve puanlama yapma imkânı da sunulacaktır.

TARİHİ YERLER

Kolay menü uygulamasıyla kentin tarihi yerlerini kullanıcıya sunacak uygulama, mekânlar hakkında detay sayfaları ve doyurucu bilgi içerecektir. Ayrıca mekânların açık olduğu saatler, yol tarifi gibi pratik bilgiler de paylaşılacaktır.

GEZİLECEK YERLER

Kültür, doğa, eğlence gibi alanlarda kullanıcıyı yönlendirerek kolay ulaşımı sağlayacak uygulama, bu mekanlarda yapılabilecek aktiviteler hakkında da bilgilendirme sayfalarına sahip olacak ve navigasyonla yönlendirme yapacaktır.

GEZİ PLANLAYICISI

Uygulama, içerisinde tur programı oluşturma özelliği barındıracaktır. Kullanıcı, gezmek istediği noktaları seçecek ve sonrasında mesafeler otomatik olarak ölçülerek en uygun rota oluşturulup navigasyonla yönlendirilecektir.  

ÖNTANIMLI PROGRAMLAR

Tur programında önceden hazırlanmış konsept tur programları bulunacaktır. Kullanıcı, ilgi alanına göre konsept programlardan birini seçebileceği gibi yolunun üzerindeki noktaları işaretleyip uygulamanın sunacağı rotayı takip ederek de gezebilecektir.

KAYIT

Turizm portalıyla entegre çalışacak mobil uygulama, tek kayıt sistemi barındıracaktır. Kayıt işlemi Facebook veya Google+ kullanıcı bilgileriyle gerçekleştirilebileceği gibi direkt e-posta üzerinden de yapılabilecektir.

HAVA DURUMU

Meteoroloji verisi sağlayan mecralarla entegre çalışacak mobil uygulamada, anlık ve tahmini hava durumu sunulacaktır. Böylece kullanıcı, kent hakkında bilgilenirken planlarını da hava durumuna göre şekillendirebilecektir.

ULAŞIM

Kullanıcı, cihazındaki GPS özelliği sayesinde kentteki ulaşım kanallarını kolaylıkla görüntüleyebilecektir. En yakın durak, şehir içi ve şehirlerarası otobüs, havaalanı, terminal gibi noktalara harita üzerinden ulaşılabilecektir.

HARİTA

Kullanıcının bulunduğu konuma yakın noktalar harita üzerinden gösterilecektir. Kullanıcı, info bar üzerinden bu noktaları seçerek aramasını özelleştirebilecektir. Görüntülenen noktalara navigasyonla yönlendirme yapılacaktır.

KENT TURİZM PORTALI

Mobil uygulama, kent turizm portalıyla entegre çalışacaktır. Web sitesinin altyapısını kullanacak olan uygulama tüm güncellemeleri otomatik olarak portaldan çekecektir. Kent portalı interaktif gezi planı oluşturma özelliğine sahip olacaktır. Kullanıcı siteden seçtiği noktaları programa dahil edebilecektir. Site, kullanıcıya tur rotası, mesafeler ve ulaşım imkânları sunacaktır.

HER KENT BİR MARKADIR